К постам Опубликовано: 2016-12-23

Потрібен sitemap.xml і навіщо? Черговий рудимент пошукової оптимізації

При роботі з файлом sitemap.xml у вебмайстрів часто виникають питання, відповідей на які немає навіть в офіційній довідці пошукових систем. Наприклад, цікаві наступні моменти:

— Для чого саме потрібен sitemap?
— чи Впливає він на індексацію сайту?
— Як часто потрібно оновлювати?

Sitemap.xml - потрібен чи ні, чим допомагає при оптимізації сайту? Зізнайтеся чесно, ви можете на них відповісти прямо? :) Ми звикли використовувати sitemap, сподіваючись, що це якось поліпшить індексацію сайту чи вплине на рейтинг, але дати гарантію цих поліпшень ніхто не може.

В офіційній довідці Яндекса і Google про цілях сайтмэпа говориться дуже розмито:
http://help.yandex.ru/webmaster/.../sitemap.xml
https://support.google.com/webmas.../156184?hl=ru

З опису зрозуміло, що sitemap потрібен для того, щоб повідомити пошуковим системам про сторінках сайту (нових чи старих). Але що це нам дасть, подробиць немає, просто дані ніби як можуть допомогти пошуковикам оптимізувати свої алгоритми краулинга. При цьому, чітко йдеться:

Google не гарантує, що ми будемо сканувати або індексувати всі ваші URL.

Файли Sitemap враховуються при обході сайту, проте ми не гарантуємо, що всі URL з вашого файлу Sitemap будуть додані в пошуковий індекс Яндекса.

Ну і щоб переконати нас все ж використовувати сайтмэп, вони кажуть:

У більшості випадків веб-майстри отримують переваги від передачі файлів Sitemap і ніколи не відчувають ніяких неприємностей.

тобто завуальовано звучить: «краще вам навряд чи буде (ми не можемо цього обіцяти), але гірше точно ви не зробите, хоча час витратите» :)

На мій погляд, у сайтмэпов є свої плюси і мінуси, про які буде сказано нижче, але в цілому, це рудимент пошукової оптимізації, зразок meta-keywords, який раніше давав пошуку певні сигнали і ми могли його використовувати в свою користь, але зараз це марне заняття.

Добре організована структура сайту гарантує знаходження пошукачем всіх важливих для індексації сторінок. Тому, краще зробити акцент на організації оптимальної структури, тобто, важливі сторінки мають посилання з головної, до будь-якої сторінки можна дійти з головною не більше, ніж в 2-3 кліка, на внутрішніх документах присутні «хлібні крихти» (як навігаційний елемент), а також добре структуроване меню, самі URL адреси логічно організовані в папки/підпапки, відображаючи структуру сайту...

Зазвичай робот Яндекса дізнається про сторінках сайту, переходячи по посиланнях зі сторінки на сторінку. / Те ж джерело

Плюси Sitemap.xml

У деяких випадках сайтмэп все-таки буде корисний. Наприклад:

— Деякі сторінки сайту можуть бути доступні лише через javascript або flash-навігацію. Пошуковик їх просто не знайде на сайті в процесі краулинга, якщо не буде зовнішніх або внутрішніх текстових посилань, тому, sitemap тут буде доречний.

— Google існують формати sitemap для опису відео і зображень, а також контент для мобільних пристроїв або новин. Відео та зображення, наприклад, на деяких сайтах часто включаються/відображаються через скрипти і пошуковик може не виявити, в цьому випадку sitemap дуже допоможе (поки тільки в Google).

Мінуси Sitemap.xml

Якщо ви все ж працюєте з sitemap, то враховуйте наступні моменти:

— Забувши про sitemap, є ймовірність, що в ньому залишаться непотрібні сторінки, провідні на неактуальну контент (биті посилання) або на той, який ви вирішили закрити від індексації. Даючи протилежні інструкції робота, є шанс, що він зробить все не так, як ви очікуєте.

— Ліві парсери сайтів (грабуючи контент) в першу чергу дивляться, чи є sitemap, в ньому зазвичай власник сам вказав всі важливі документи і не треба їх шукати, аналізуючи структуру сайту.

Якщо підсумувати, то сайтмэп може лише допомогти знайти роботу html-документи (або відео/зображення), які у нього немає можливості виявити навігації, виходячи з особливостей сайту. У більшості ж випадків sitemap.xml не потрібен і якщо з'явилася необхідність у його створенні, то у вас є серйозна проблема в структурі сайту, приділити увагу якої було б правильніше. А що ви думаєте з цього приводу?