К постам Опубликовано: 2016-12-23

Основні етапи створення правильного інтернет-магазину з точки зору SEO

Не варто думати, що тема даної статті побита і банальна і вже ви точно знаєте відповідь на поставлене питання. Тема то, може бути і насправді проста, та ось тільки мені ще жодного разу не доводилося бачити інтернет магазин, етапи створення якого відповідали б еталону з точки зору seo.

Якщо вбити запит виду «етапи створення інтернет магазину» в Яндекс — у видачі немає жодного більш менш адекватного керівництва — спробуйте самі. Найчастіше, просто написана цілковита ахінея виду — маркетингове дослідження конкурентів і аналіз сильних сторін вашого продукту для презентації на сайті. Що за херня? Ви думаєте хтось насправді буде проводити аналіз і потім щось впроваджувати... Ні, звичайно, просто треба ж якось обгрунтувати ціну розробки ;)

Але якщо піти в сторону від безглуздих маркетингових вивертів — які ж насправді оптимальні етапи розробки магазину з точки зору SEO?

Дивимося на кількість сторінок ваших конкурентів в ТОП 10

Не переживайте, я не буду писати про глибокій аналітиці та виявленні потреб цільової аудиторії. Тільки по суті. Цей пункт актуальний тільки для продажу товарів! Найпростіший, насправді, і основний етап! Якщо ми говоримо про SEO, то першим кроком варто вбити лідируючий у вашій тематиці запит і подивитися на 10-ку Яндекс. Вбивайте запит і відкривайте всі сайти з ТОП-10. Далі дивимося на кількість сторінок в індексі кожного з них і виводимо медіану.

 

Якщо медіана дорівнює або перевищує 1000 сторінок в індексі Яндекса — найбільш дешевий і оптимальний шлях працювати в даній тематиці — створити магазин. Такий фактор, як число унікальних, тематичних сторінок в індексі Яндекс є одним з найбільш значущих. Якщо ж медіана перевищує 1000 — набагато простіше створити магазин і вже в рамках такого проекту нарощувати число сторінок, що буде дуже просто!

Найпростіший приклад — вводимо запит «пральні машинки» і відразу розуміємо, що якщо робити простий корпоративний сайт в даній тематиці робити просто нічого!

Збір семантичного поля і побудова структури

А ось це вже лайфхак! Якщо семантику зібрати до моменту розробки сайту, а потім її впровадити вийде бомба, я серйозно. У 99,9% випадків все відбувається навпаки. Але якщо, все-таки, семантика збирається спочатку, а структура сайту будується чітко виходячи з сем поля — ваш сайт дуже швидко виходить у лідери ніші, при умови що ви зможете підтримати число унікальних сторінок на рівні вище медіани. Я кажу без перебільшення — в будь-якій тематиці можна дуже швидко вийти в лідери, для цього необхідно дотримати 2 основні умови — перевищити медіану з ТОП 10 вашої тематики унікальних сторінок в індексі Яндекс і побудувати структуру сайту на основі широкої семантики.

Чому не можна спочатку робити сайт, а потім семантику? Давайте розглянемо на простому прикладі:

 

Якщо робити сайт, а після робити семантику — структура розділів сайту однозначно не співпаде зі структурою запитів користувачів. Приміром — сайту можуть бути категорії пральні машинки з вертикальним завантаженням і пральні машинки з горизонтальним завантаженням, а так само бренди, наприклад — пральні машинки Арістон. Але користувачі вводять запити виду «пральні машинки Арістон з вертикальним завантаженням» і куди в разі нашої структури віднести такий запит? До пральних машинок з вертикальним завантаженням? Ні, так не вийде, тому як в даному випадку необхідно буде звалювати всі бренди на одну категорію, що просто неможливо.

Ось і виходить, що коли сайт зроблено спочатку, а семантика після — їх структури не збігаються і пошукова система сама не знає куди направити користувача, вбившего запит (в нашому прикладі можна спрямувати на сторінку машинок з вертикальним завантаженням і на сторінку машинок Арістон). Виникає, так званий, канібалізм сторінок всередині сайту, коли більше однієї сторінки релевантні запиту. У підсумку успішне просування в даному підході неможливо, а користувачі найчастіше будуть потрапляти не на цільову сторінку і погіршувати загальну поведінкову картину по сайту.

 

На жаль, на практиці доводиться все робити навпаки. За адресою я розбирав приклад сайту в якого перекроїв структуру і він отримав потужний стусан вперед! Якщо робити семантику спочатку — зростання буде ще серйозніше!

Опрацювання комерційних розділів

Цього не робить взагалі ніхто і ніколи! Комерційні фактори — найбільш молода група чинників ранжирування в Яндекс. І зовсім не важко правильно ними управляти. Для більшого розуміння розповім вам про саму ідеологію КФ Яндекс.

В інтернеті існує одна серйозна проблема — ви до останнього моменту не розумієте у кого купуєте товар. По той бік екрану може перебувати великий виробник або ж прищавий школяр-кидала. Як би гірко це не звучало, але це чиста правда, яка посилюється ще і тим, що як правило прищавий школяр робить сайт, який набагато крутіше сайту крупного виробника, оскільки останній з-за своєї упертости все ще не вірить, що інтернет це прекрасне джерело збуту.

 

Прищавий школяр кидала

Як не крути — основна мета пошукової машини дати користувачеві якісну видачу і це не тільки релевантні запитами результати. Пошуковик всіма силами намагається звести користувача, вбившего запит, з сайтом, який надасть найбільш якісну послугу/товар за цим запитом. Але як відокремити кидалу від виробника в рамках мережі інтернет? Тут Яндексу допомагає машинне навчання в особі Матрікснет. Всі сайти великих виробників і прыщавых школярів були розкладені на параметри, між якими були збудовані зв'язку.

Написане вище може здатися досить складною, але все просто. До найбільш важливим КФ можна віднести:

 

  • телефон з кодом міста, а ще краще 8 800, якщо працюєте у Росії
  • вказівку реквізитів компанії
  • on-line консультант
  • блок вакансії
  • блок наші менеджери з короткою біо і фотографією
  • вказівку гарантій
  • детальний опис умов доставки
  • велика кількість способів оплати
  • вказівку партнерських проектів з посиланням на сайти
  • і т. д.

 

Варто відзначити, що школяру нічого не заважає скрупульозно впровадити всі ці фактори, але поточний стан сайтів Рунета чітко говорить про те, що наявність цих і ряду інших КФ у більшості випадків характеризує проект, який дорожить своєю репутацією. Більше того, дана група факторів справляє сильний вплив на ранжирування, а управляти ними гранично просто.

Унікальний дизайн

Важко сказати що-небудь нове про даному етапі, хіба що сайт не повинен бути на шаблоні, це ясно як божий день. Якщо ви робите шаблонний сайт ви відразу відрізаєте йому шлях наверх. Ні, це зовсім не означає, що такий сайт неможливо просунути — можливо, звичайно ж, але лідером тематики йому точно не стати. Логіка пошукачів тут гранично проста — кожен день створюються десятки тисяч говносайтов, єдиною метою яких є маніпулювання видачею в тій чи іншій мірі.

Матрікснет виділив загальні фактори таких сайтів, які дозволяють з самого початку накласти на сайти обмежуючі фільтри. І як ви думаєте — що спільного у тисяч говносайтов? Природно, однотипний дизайн. Якщо сайт створено на унікальному дизайні (за кодом і компонування сторінок пошуковик це прекрасно бачить) — у нього набагато більше шансів і менше обмежуючих фільтрів з перших днів життя.

Варто піти трохи далі, сказавши, що і CMS тут грає важливу роль, з абсолютно аналогічним причин. Дізнатися CMS будь-якого сайту зовсім нескладно і для цього є десятки плагінів і сервісів, так що і пошуковику зовсім не важко отримати подібну інформацію.

Адаптивна верстка

У Яндекс та Google сьогодні є алгоритми, серйозно знижують у видачі сайти без адаптивної верстки — це факт. Детальніше про переваги адаптивки писав тут. Якщо ми говоримо про пошуковому просуванні, то у сайту без адаптивки та сайту з адаптивкой є одна принципова відмінність, яка відігравала б роль навіть у тому випадку, якщо б пошуковики не мали понижуючих алгоритмів. Мова йде про Bounce Rate або показник відмов. Сайт без адаптивної верстки завжди буде віддавати високі відмови з мобільних пристроїв, а показник відмов один з важливих внутрішніх чинників ранжирування сайту. Більш того, слід чітко розуміти, що чим вище відмови тим більше число клієнтів ви просто втрачаєте.

Боротьба з дублями

Важливий етап, що включає в себе налаштування редиректів і боротьбу з дублями сторінок ще до засмічення ними індексу. В рамках блогу я багато разів писав, що головний бич інтернет магазинів — дублі сторінок в індексі пошукових систем. Це ті кайдани, які неминуче тягнуть навіть найкращий магазин на дно. Генерація дублів — розплата за саму архітектуру інтернет магазину. Найпростіший приклад найбільш поширеного дубля ЇМ — сторінки сортувань і пагинаций. Ці сторінки повністю неуникальны, т. к. містять превью товарів, яке повністю розкрита на сторінках карток. І таких сторінок може бути десятки тисяч, наприклад друга сторінка розділу Холодильники з включеним фільтром до 30 000 р або 33 сторінка розділу Пральні машини з включеним фільтром Ariston. Уявляєте масштаби трагедії?

Опрацювання дублів — найважливіший етап роботи над магазином і мій улюблений движок ShopScript вже в базі позбавлений більшості джерел дублів!

Заповнення тегів основних сторінок сайту

Дуже часто, та майже завжди, після здачі сайту магазину Title головної має вигляд Головна ;) Що вже й говорити про тегах внутрішніх сторінок. Насправді — теги необхідно заповнювати і це дуже важливий етап! Хоча не всі це розуміють... Серед формул ранжирування пошукових систем далеко не останнє місце займає такий фактор, як унікальність Тайтла всередині сайту. Це не найпростіший для усвідомлення фактор. Сам Title не обов'язково повинен бути унікальним, та йому це і не треба, уявіть собі сотні магазинів з продажу годинників — тут зробити унікальний тайтл просто неможливо і пошуковики це розуміють. Натомість значну роль відіграє унікальність тегів саме всередині сайту. Дуже багато тупо копіюють Description з однієї сторінки на іншу, а title використовують закінчення по масці виду «інтернет магазин.....». Ні, це не стане фатальною помилкою, просто переписавши тайтли на унікальні всередині сайту ви отримаєте сильний поштовх вперед.